DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ U UCZNIÓW KLAS I – III
11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów. W tym roku to szczególna, bo SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.
Ostatni tydzień był w naszej szkole poświęcony szczególnie tematom związanym z Niepodległą Polską. Staraliśmy się jako nauczyciele wytłumaczyć, zobrazować nawet najmłodszemu dziecku historię naszego Kraju, zwrócić uwagę na to, jak wielkim szczęściem jest móc żyć, uczyć się i bawić się w wolnym kraju, który ma swoje miejsce w Europie, na świecie, który ma swoje symbole narodowe i w którym możemy swobodnie posługiwać się naszym językiem ojczystym… Tak jest od 100 lat i oby tak było nadal…
Główne obchody rocznicy odzyskania Niepodległości pod hasłem DNIA DLA NIEPODLEGŁEJ przypadły w naszej szkole na 9 listopada. Tego dnia wszyscy świętowali wolność naszego kraju.
Uczniowie klas I –III przyszli odświętnie ubrani. Każdy miał kotylion, flagę Polski, znaczek Niepodległej i balonik. Uroczystości rozpoczął przegląd pieśni patriotycznych. Każda klasa zaprezentowała swój repertuar.
Dzieci obejrzały prezentację multimedialną i film o historii Polski.
Kolejnym punktem była akademia przygotowana przez uczniów klasy IIc, która wprowadziła jeszcze bardziej podniosły ton tym obchodom.
Zostały też podsumowane konkursy plastyczne: dla klas pierwszych: „ Symbole narodowe”, dla klas drugich: „ Polska nasz piękny kraj”, dla klas trzecich: „ Setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości” oraz konkurs literacki, polegający na ułożeniu i napisaniu wiersza pt: „ Polska mój piękny kraj”.
Wzruszającym elementem była też wspólna recytacja wiersza Czesława Janczarskiego pt. „Piękna jest nasza ziemia”.
Słowa tego wiersza wypowiedziane jednocześnie przez przeszło 200 osób potrafiły poruszyć i poczuć miłość do Ojczyzny…
Piękna jest nasza ziemia
Piękna jest nasza ziemia,
Przejrzysty nad nią błękit.
Piękna jest nasza mowa
I pieśni i piosenki.
Piękna jest nasza Wisła
Od gór dalekich do morza.
Piękne są nasze dęby,
Topola, sosna, brzoza.
Piękny jest Biały Orzeł.
Piękna jest biel i czerwień.
Piękna nasza Ojczyzno
Kochać będziemy cię wiernie.
Cz. Janczarski
Dużo emocji dostarczyło też zakopanie kapsuły czasu, w której zostały umieszczone Życzenia dla Polski napisane przez uczniów każdej klasy. Na miejscu zakopanej kapsuły położono kamień… Może za jakiś czas nasi uczniowie będą opowiadać swoim dzieciom, wnukom, o tej kapsule, o tym, że mieli okazję złożyć w stulecie odzyskania Niepodległości właśnie w taki sposób życzenia Polsce i wskażą na to miejsce…
Kolejny uroczysty moment nastąpił o godzinie 11.11. Pani Dyrektor Magdalena Wąsowicz przypomniała, że 11. 11. 1918r. odzyskaliśmy My – Polacy NIEPODLEGŁOŚĆ I dzisiaj 11.11.2018r. o godz.11.11 stoimy tutaj, by TO UCZCIĆ. Wówczas cała społeczność naszej szkoły przystąpiła do wspólnego odśpiewania HYMNU NARODOWEGO. Wszyscy uczniowie i całe grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi stawili się na boisku przed szkołą. Dzieci klas I – III utworzyły/ wykorzystując swój ubiór / biało – czerwoną flagę. Wyprowadzono sztandar szkoły. W atmosferze powagi odśpiewaliśmy wszyscy: „ Jeszcze Polska nie zginęła”… Mieszkańcy Starogardu przystawali na baczność i śpiewali razem z nami…
Następnie nastąpił przemarsz biało – czerwonego szpaleru dzieci, machających balonikami, flagami, pełnych radości. Tutaj też spotkaliśmy się z życzliwością mieszkańców którzy z uśmiechem i wzruszeniem patrzyli i dziękowali…
Po powrocie do budynku szkoły można było obejrzeć wystawy prac dziecięcych: Kocham Polskę”, „ Polska oczami dziecka”.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się na spacer po Starogardzie, podczas którego wręczali patriotyczne upominki mieszkańcom naszego miasta. Odwiedzili też Dyrekcję i pracowników SCK I ODK, gdzie spotkali się z bardzo miłym przyjęciem.
Dzięki odzyskaniu niepodległości mogliśmy teraz z dumą recytować „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który zna każdy mały Polak:
– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.
– W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.