«

»

lis 12

DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ U UCZNIÓW KLAS I – III

DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ U UCZNIÓW KLAS I – III

11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów. W tym roku to szczególna, bo SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Ostatni tydzień był w naszej szkole poświęcony szczególnie tematom                      związanym z Niepodległą Polską. Staraliśmy się jako nauczyciele wytłumaczyć, zobrazować nawet najmłodszemu dziecku historię naszego Kraju, zwrócić uwagę na to, jak wielkim szczęściem jest móc żyć, uczyć się i bawić się                  w wolnym kraju, który ma swoje miejsce w Europie, na świecie, który ma swoje symbole narodowe i w którym możemy swobodnie posługiwać się naszym językiem ojczystym… Tak jest od 100 lat i oby tak było nadal…

 

Główne obchody rocznicy odzyskania Niepodległości pod hasłem DNIA DLA NIEPODLEGŁEJ  przypadły w naszej szkole na 9 listopada. Tego dnia wszyscy świętowali wolność naszego kraju.

Uczniowie klas I –III przyszli odświętnie ubrani. Każdy miał kotylion, flagę Polski, znaczek Niepodległej i balonik. Uroczystości rozpoczął przegląd pieśni patriotycznych. Każda klasa zaprezentowała swój repertuar.

Dzieci obejrzały prezentację  multimedialną i film o historii Polski.

Kolejnym punktem była akademia przygotowana przez uczniów klasy IIc, która wprowadziła jeszcze bardziej podniosły  ton tym obchodom.

Zostały też podsumowane konkursy  plastyczne: dla klas pierwszych: „ Symbole narodowe”, dla klas drugich: „ Polska nasz piękny kraj”, dla klas trzecich: Setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości” oraz konkurs  literacki, polegający na ułożeniu i napisaniu wiersza pt: „ Polska mój piękny kraj”.

 

Wzruszającym elementem była też wspólna recytacja wiersza Czesława Janczarskiego pt. „Piękna jest nasza ziemia”.

Słowa tego wiersza wypowiedziane jednocześnie  przez przeszło 200 osób potrafiły poruszyć i poczuć miłość do Ojczyzny…

Piękna jest nasza ziemia

Piękna jest nasza ziemia,
Przejrzysty nad nią błękit.
Piękna jest nasza mowa
I pieśni i piosenki.
 
        Piękna jest nasza Wisła
        Od gór dalekich do morza.
        Piękne są nasze dęby,
        Topola, sosna, brzoza.
 
Piękny jest Biały Orzeł.
Piękna jest biel i czerwień.
Piękna nasza Ojczyzno
Kochać będziemy cię wiernie.
                                 Cz. Janczarski

Dużo emocji dostarczyło też zakopanie kapsuły czasu, w której zostały umieszczone Życzenia dla Polski napisane przez uczniów każdej klasy. Na miejscu zakopanej kapsuły położono kamień… Może za jakiś czas nasi uczniowie będą opowiadać swoim dzieciom, wnukom, o tej kapsule, o tym, że mieli okazję złożyć w stulecie odzyskania Niepodległości właśnie w taki sposób życzenia Polsce i wskażą  na to miejsce…

Kolejny uroczysty moment nastąpił o godzinie 11.11. Pani Dyrektor Magdalena Wąsowicz przypomniała, że 11. 11. 1918r. odzyskaliśmy My –  Polacy NIEPODLEGŁOŚĆ I dzisiaj 11.11.2018r. o godz.11.11 stoimy tutaj, by TO UCZCIĆ. Wówczas cała społeczność naszej szkoły przystąpiła do wspólnego odśpiewania HYMNU NARODOWEGO. Wszyscy uczniowie i całe grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi stawili się na boisku przed szkołą. Dzieci klas I – III utworzyły/ wykorzystując swój ubiór / biało – czerwoną flagę. Wyprowadzono sztandar szkoły. W atmosferze powagi odśpiewaliśmy wszyscy: Jeszcze Polska nie zginęła”Mieszkańcy Starogardu przystawali na baczność i śpiewali razem z nami…

 

 

 

Następnie nastąpił przemarsz biało – czerwonego szpaleru dzieci, machających balonikami, flagami, pełnych radości. Tutaj też spotkaliśmy się z życzliwością mieszkańców którzy z uśmiechem i wzruszeniem patrzyli i dziękowali…

Po powrocie do budynku szkoły można było obejrzeć wystawy prac dziecięcych: Kocham Polskę”, „ Polska oczami dziecka”.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się na spacer po Starogardzie, podczas którego wręczali patriotyczne upominki mieszkańcom naszego miasta. Odwiedzili też Dyrekcję i pracowników SCK I ODK, gdzie spotkali się z bardzo miłym przyjęciem.

Dzięki odzyskaniu niepodległości mogliśmy teraz z dumą recytować „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który zna każdy mały Polak:

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.

– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.

– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.

– W jakim kraju?
 W polskiej ziemi.

– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.

– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.

– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.

– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.

 

Gdybyśmy nie odzyskali niepodległości zapewne nie używalibyśmy języka polskiego, zniknąłby on zupełnie. Dziś mówilibyśmy po niemiecku lub po rosyjsku. Nie mielibyśmy naszej biało-czerwonej flagi ani orła białego w godle narodowym. Zapomnielibyśmy też o odważnych czynach naszych przodków, spośród których wielu poświęciło swoje życie, aby walczyć o naszą wolność. Z tego względu cieszymy się tym świętem. Doceniamy to, że nasz kraj jest już wolny i uczymy kolejne pokolenia patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu.

Kończąc obchody Dnia dla Niepodległej pani wicedyrektor Anna Byczkowska podziękowała Uczniom za to, że wykazali się prawdziwym patriotyzmem, za to że swoją postawą  godnie uczcili Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Skierowała też słowa podziękowania do Rodziców Uczniów, którzy poprzez współpracę ze szkołą przyczynili się do tak pięknego świętowania tak wielkiego dnia. Wyraziła też słowa uznania dla wszystkich nauczycieli, którzy tak bardzo zaangażowali się w to, by ten dzień przeżyć szczególnie, by na długo pozostał w pamięci każdego     z nas – od najmłodszego do najstarszego Polaka. Życzyła Wszystkim, abyśmy byli dobrymi ludźmi, abyśmy potrafili dbać o Polskę i pielęgnować nasze narodowe tradycje, żeby Polska była dla nas miejscem najważniejszym, gdzie potrafimy szczęśliwie żyć, cieszyć się każdą chwilą i aby Polska pozostała już na zawsze wolna…

Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

FOTORELACJA