«

»

gru 20

REALIZACJA KAMPANII PT. „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”!

Z przyjemnością przystąpiliśmy do współtworzenia ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”, której organizatorem jest Fundacja Dbam o Mój Z@sięg”.

Włączyliśmy się w projekt polegający na wysyłaniu kartek świątecznych. Najpierw spełniliśmy wymogi formalne przystąpienia do projektu, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Z niecierpliwością czekaliśmy na kartki, których koszt graficznego wykonania pokryła fundacja ” Dbam o Mój Z@sięg”.

 

Nasze działania przygotowawcze polegały na tym, że nauczyciele poprosili dzieci o przyniesienie znaczków pocztowych, wyszukali adresy osób starszych, samotnych, przebywających w szpitalach, hospicjach. Dzieci przyniosły również adresy osób z rodziny.

Wspólne wypisywanie kartek uznaliśmy za ważne wydarzenie klasowe, w którym uczestniczyliśmy wszyscy; uczniowie, rodzice uczniów i my – nauczyciele.

Po otrzymaniu od Fundacji kartek świątecznych przystąpiliśmy do działania. Praca poziomów klas I – III była zróżnicowana.

Uczniowie klas pierwszych ozdabiali kartki malutkimi rysunkami, a następnie podczas spotkań z Rodzicamiprzy Ich pomocy wypisywali treść życzeń i adres. Każde dziecko nakleiło znaczek. Gotowe do wysłania kartki zebrał wychowawca i następnego dnia wszyscy uczniowie razem z nim poszli je wysłać.

W klasach drugich dzieci wypełniały kartki na zajęciach – przepisały wspólnie ułożone życzenia świąteczne, zapisały adresy podane przez nauczyciela lub własne – przyniesione z domu / babci, cioci…. /. Udały się na spacer na pocztę, by wspólnie wysłać kartki.

Uczniowie klas trzecich układali życzenia w postaci rymowanki /praca samodzielna lub przy pomocy nauczyciela/, życzenia – rymowanki zapisali na kartce, zaadresowali kartki i oczywiście wspólnie poszli wysłać.

Wiemy, że wszystkie kartki zostały wysłane, ponieważ każde dziecko z klasy idąc wraz z wychowawcą na pocztę samodzielnie wrzucało list do skrzynki pocztowej.

Pracując z uczniami, wykorzystaliśmy propozycje podane przez fundację, takie jak – „Mały listonosz” – każdy uczeń samodzielnie wrzucił wypisaną przez siebie kartkę pocztową, „Sznurkiem po mapie”, czy „Świąteczne rymowanie” oraz pozostałe. Wzbogaciło to nasz warsztat pracy, a dla dzieci było miłą formą nauki przez zabawę.

Również my – nauczyciele spotkaliśmy się, by wspólnie wypisać kartki. Postanowiliśmy je wysłać do nauczycieli – emerytów, dla których wypisywanie kartek świątecznych było zawsze jednym ze stałych czynności przedświątecznych.

Nasze działania / wypisywanie, adresowanie, ozdabianie, wysyłanie/ związane z powyższym projektem dokumentowaliśmy w postaci filmu i zdjęć. Umieszczaliśmy je na stronie internetowej szkoły oraz na bieżąco były przedstawiane na naszym szkolnym TV.

FILM

Wszystkim nam podczas pisania kartek towarzyszył świąteczny nastrój. Wypisywaliśmy je w salach ozdobionych świątecznie, przy dźwiękach kolęd i zapachu choinki. Wypisywaniu kartek towarzyszyły rozmowy o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia, o zwyczajach i tradycjach świątecznych. Każde dziecko – w większości funkcjonujące w towarzystwie telefonu, komunikujące się za pomocą sms-ów, czy e-maili z wielkim zaangażowaniem i pełne emocji podchodziło do wypisania kartki świątecznej. Starało się to zrobić jak najlepiej i jak najładniej. Wiele dzieci mówiło, że po przyjściu do domu poszło z rodzicami po kolejne kartki i wypisywało je razem z rodzicami, by później wysłać. Dzięki działaniom związanym z przygotowaniem, wypisywaniem i wysyłaniem kartek świątecznych dzieci rozwinęły swoją kreatywność, umiejętności plastyczne i językowe. Wykazały się wrażliwością i poczuciem estetyki. Momenty wypisywania kartek, to były momenty jeszcze bardziej integrujące zespół klasowy uczniów, rodziców i nauczycieli.

Dzieci poznały i – jak się nam wydaje – przypomniały w domach i przywróciły w nich tradycję wypisywania kartek świątecznych do najbliższych. Zrozumiały jak duża jest różnica pomiędzy wysłanym sms-em i kartką świąteczną. Przesyłając kartkę czynimy to tak naprawdę od serca…

W ramach kampanii „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ” przystąpiliśmy również do organizowanego przez Fundację ” Dbam o Mój Z@sięg” Ogólnopolskiego przeglądu Plastycznego.

Wspólne wypisywanie kartek było wielkim wydarzeniem w naszej szkole, będzie miłym przeżyciem dla adresatów wypisanych przez nas kartek i na długo pozostanie w naszej pamięci i mamy nadzieję przyczyni się do powrotu tradycji wypisywania kartek świątecznych wśród coraz młodszych pokoleń.

FOTORELACJA