«

»

gru 21

REALIZACJA KAMPANII PT. „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”!

Z przyjemnością przystąpiliśmy do współtworzenia ogólnopolskiej kampanii społecznej „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”, której organizatorem jest Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg”. Włączyliśmy się w projekt polegający na wysyłaniu kartek świątecznych. Najpierw spełniliśmy wymogi formalne przystąpienia do projektu, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Z niecierpliwością czekaliśmy na kartki, których koszt graficznego wykonania pokryła fundacja ” Dbam o Mój Z@sięg”.

Nasze działania przygotowawcze polegały na tym, że nauczyciele poprosili uczniów o przyniesienie znaczków pocztowych, wyszukali adresy osób starszych, samotnych, przebywających w szpitalach, hospicjach oraz innych instytucjach wsparcia. Dzieci przyniosły również adresy osób z ich rodziny.

 

Wspólne wypisywanie kartek uznaliśmy za ważne wydarzenie klasowe. Po otrzymaniu od Fundacji kartek świątecznych przystąpiliśmy do działania. Uczniowie z pomocą nauczycieli wypisywali życzenia i przyklejali znaczki. Kiedy wszystkie kartki były już gotowe udali się na pocztę, aby je wysłać. Wiemy, że wszystkie kartki zostały wysłane, ponieważ każde dziecko z klasy samodzielnie wrzucało list do skrzynki pocztowej.

Nasze działania związane z powyższym projektem dokumentowaliśmy w postaci zdjęć. Umieszczaliśmy je na stronie internetowej szkoły, fb oraz na bieżąco były przedstawiane na naszym szkolnym TV.

Wszystkim nam podczas pisania kartek towarzyszył świąteczny nastrój. Wypisywaniu kartek towarzyszyły rozmowy o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia, o zwyczajach i tradycjach świątecznych. Każde dziecko – w większości funkcjonujące w towarzystwie telefonu, komunikujące się za pomocą sms-ów, z wielkim zaangażowaniem i pełne emocji podchodziło do wypisania kartki świątecznej. Starało się to zrobić jak najlepiej i jak najładniej. Wiele dzieci mówiło, że po powrocie do domu wybrali się z rodzicami po kolejne kartki i wypisywało je razem z rodzicami, by później wysłać. Dzięki działaniom związanym z przygotowaniem, wypisywaniem i wysyłaniem kartek świątecznych dzieci rozwinęły swoją kreatywność i umiejętności językowe. Wykazały się wrażliwością i poczuciem estetyki. Momenty wypisywania kartek, to były momenty jeszcze bardziej integrujące zespół klasowy uczniów i nauczycieli.

Dzieci poznały i – jak się nam wydaje – przypomniały w domach tradycję wypisywania kartek świątecznych do najbliższych. Zrozumiały jak duża jest różnica pomiędzy wysłanym sms-em a kartką świąteczną. Przesyłając kartkę czynimy to tak naprawdę od serca…

Wspólne wypisywanie kartek było wielkim wydarzeniem w naszej szkole. Mamy nadzieję, że przyczynimy się do powrotu tradycji wypisywania kartek świątecznych.

FOTORELACJA