«

»

gru 06

Mikołajki ………

Nareszcie, … grudzień…., prezenty…., święta……- tak zapewne rozmyśla każdy z nas.   I któż się nie cieszył, gdy  6 grudnia   obchodziliśmy  imieniny Mikołaja, dzień ten powszechnie zwany jest  mikołajkami- dniem św. Mikołaja.

Legenda głosi, że św. Mikołaj mieszka w Laponii, krainie na północy Europy, gdzie zimą, zamiast słońca, świecą gwiazdy, wody jezior pokrywa  srebrzysty lód, a na  zasypanych śniegiem pustkowiach hasają stada reniferów. Wy też możecie tutaj zamieszkać- w lodowatym hotelu- i wyjechać pięknymi saniami na spotkanie legendarnego dobroczyńcy. Właśnie w Laponii przyjmuje  on  gości z całego świata.

Ale……. prawdziwy  święty Mikołaj nigdy tu nie mieszkał !

Gdzie więc mieszkał święty Mikołaj?

Otóż św. Mikołaj  żył nad Morzem Śródziemnym.

Na przełomie III i IV wieku  był biskupem miasta Myra, leżącego na terenie  dzisiejszej Turcji. Dawna Myra nazywa się teraz Demre  i jest małą portową osadą. Zachował się tam Kościół z sarkofagiem świętego. Przed wejściem do środka  stoi  licząca ponad 1000 lat  figura św. Mikołaja w stroju biskupim.

Drugim miastem, z którym wiąże się historia św. Mikołaja, jest Bari           we Włoszech, dokąd w 1807 r. krzyżowcy przenieśli szczątki świętego.                     I znajdują się  one w tamtejszej bazylice do dziś.

Choć legendarny św. Mikołaj żył  na gorącym południu, kojarzony jest    z mroźną północą, gdyż  w 1927 r. Finowie, chcąc podnieść prestiż swego kraju, ogłosili, że św. Mikołaj mieszka w Laponii (region, którego większa część leży za kręgiem polarnym) i tam przyjmuje listy od dzieci.

Taka prawdopodobnie jest historia świętego Mikołaja.

I my  okazji Mikołajek życzymy wszystkim wspaniałych niespodzianek i wielu wymarzonych  prezentów.  

A teraz zadania dla kreatywnych……. konkursy,………konkursiki !

Napisz list do Mikołaja-

 zadbaj o jego kolorowy wygląd listu  !

Kolejne wyzwanie !

Zaprojektuj najładniejszą kartkę ze świątecznymi życzeniami !

Wszystkie prace wysyłacie na pocztę:

samorzad_szkolnypsp8@wp.pl

Najciekawsze pracę zostaną nagrodzone !

Termin nadsyłania prac-  15 grudnia !

Życzymy udanej zabawy ,

Samorząd Szkolny