14 lutego WALENTYNKI
Święto Zakochanych.
Niejeden z nas zadaje sobie pytania:
Kim był Walenty ?
Dlaczego łączony jest z zakochanymi ?
Wiedzy nigdy dość….,
więc kolejna lekcja i to z ……
historii !
Źródła historyczne mówią przynajmniej o dwóch Walentych związanych z dniem 14 lutego. Jednym z nich był biskup Termin- miejscowości niedaleko Rzymu, który zginął męczeńską śmiercią ok. 269 r. Drugi Walenty- również męczennik- był wg przekazów biskupem rzymskim. Istnieje prawdopodobieństwo, iż jest to ta sama osoba. Jedno nie ulega wątpliwości św. Walenty był biskupem.
Legenda głosi, iż ów święty w czasie prześladowań uzdrowił córkę jednego ze sług cesarskich, co spowodowało, że cała rodzina owego sługi przyjęła wiarę katolicką, ale to zdarzenie wywołało gniew władcy, w wyniku którego Walenty zginął śmiercią męczeńską, a jego kult bardzo szybko się rozprzestrzenił po całej Europie i papież Juliusz I w miejscu, gdzie męczennik został pochowany wybudował bazylikę.
Dziś św. Walenty patronuje osobom cierpiącym na epilepsję i choroby nerwowe.
A jak Walenty stał się patronem zakochanych ?
Nie jest to łatwe pytanie. Być może ze względu na pokrewieństwo chorób nerwowych z dolegliwościami powodowanymi miłością. Faktem natomiast jest, że św. Walenty jest patronem zakochanych w Europie co najmniej od XV w.. W Polsce święto zakochanych obchodzone jest dopiero od kilkunastu lub może tylko od kilku lat.
Jako ciekawostkę podajemy, iż walentynki najzabawniej i najhuczniej obchodzone są w USA i w Anglii. Właśnie 14 lutego zakochani z wzajemnością bądź bez wzajemności wysyłają sobie serduszka, karteczki z życzeniami i obdarowują się drobnymi prezentami. Tradycja mówi, że życzenia powinny być anonimowe- podpisane tylko Twój Walenty lub Twoja Walentynka.
Taka jest historia tego święta, a wszystkim zakochanym z wzajemnością i bez , cierpiącym i szalejącym ze szczęścia życzymy miłej zabawy
i dedykujemy myśl Juliana Ursyna Niemcewicza
Miłość jest jak cień człowieka,
Szkoda, kto dla niej wiek trwoni,
Kiedy ją gonisz, ucieka,
Kiedy uciekasz, to goni.