«

»

lut 12

14 lutego WALENTYNKI

Znalezione obrazy dla zapytania: serduszko gifŚwięto Zakochanych.

 Niejeden z nas zadaje sobie  pytania:

 Kim był Walenty ?

 Dlaczego łączony jest z zakochanymi ?

 Wiedzy nigdy dość….,

 więc kolejna lekcja i to z ……

 historii !

 

            Źródła historyczne mówią przynajmniej o dwóch Walentych związanych z dniem 14 lutego. Jednym z nich był biskup Termin- miejscowości niedaleko Rzymu, który zginął męczeńską śmiercią ok. 269 r. Drugi Walenty- również męczennik- był wg przekazów  biskupem rzymskim. Istnieje prawdopodobieństwo, iż jest to ta sama osoba. Jedno nie ulega wątpliwości św. Walenty był biskupem.

            Legenda głosi, iż ów święty w czasie prześladowań uzdrowił córkę jednego ze sług cesarskich, co spowodowało, że cała rodzina owego sługi przyjęła wiarę katolicką, ale to zdarzenie wywołało gniew władcy, w wyniku którego Walenty zginął śmiercią męczeńską, a jego kult  bardzo szybko się rozprzestrzenił po całej Europie i papież Juliusz I w miejscu, gdzie męczennik został pochowany wybudował bazylikę.

Dziś św. Walenty patronuje osobom cierpiącym na epilepsję i choroby nerwowe.

A jak Walenty stał się patronem zakochanych ?

Nie jest to łatwe pytanie. Być może ze względu na pokrewieństwo chorób nerwowych z dolegliwościami  powodowanymi miłością.  Faktem natomiast jest, że  św. Walenty  jest patronem zakochanych w Europie co najmniej od XV w.. W Polsce święto zakochanych obchodzone jest dopiero od kilkunastu lub może tylko od kilku lat.

Jako  ciekawostkę podajemy, iż walentynki najzabawniej i najhuczniej obchodzone są w USA i w Anglii. Właśnie 14 lutego zakochani z wzajemnością bądź bez wzajemności wysyłają sobie serduszka, karteczki z życzeniami i obdarowują się drobnymi prezentami. Tradycja mówi, że życzenia powinny być anonimowe- podpisane tylko Twój Walenty lub Twoja Walentynka.

Taka jest historia tego święta, a wszystkim zakochanym z wzajemnością i bez , cierpiącym i szalejącym ze szczęścia życzymy miłej zabawy

i dedykujemy myśl Juliana Ursyna Niemcewicza

Miłość jest jak cień człowieka,
Szkoda, kto dla niej wiek trwoni,
Kiedy ją gonisz, ucieka,
Kiedy uciekasz, to goni.