«

»

maj 07

9 maja Dzień Europy – ” TU JEST EUROPA”

W tym dniu  obchodzimy rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana w 1950 roku, która rozpoczęła integrację w Europie po II Wojnie Światowej.  Więcej na temat 71 rocznicy ” Planu Schumana” możesz przeczytać: Dzien-Europy_2021.pdf (schuman.pl)

Z tej okazji, Szkolny Klub Europejski ” Europejczyk” oraz Fundacja im. Roberta Schumana, zaprasza do zapoznania się z filmami, które przedstawiają ważne dla Europejczyków pytania.

Filmy zawierają rzeczywiste poglądy wolontariuszy, którzy nie są ekspertami w zakresie integracji europejskiej, lecz mają o niej wiedzę zdobytą w szkole oraz w ramach współpracy z  Fundacją im. Roberta Schumana, niektórzy także na studiach. W filmach występują: Albane z Francji, Snežana z Serbii, Carolina z Portugalii, Andriana i Natalia z Grecji, Kateryna z Ukrainy, Clara i Antonio z Hiszpanii, Ketevan z Gruzji i Yusuf z Belgii. Wypowiedzi w filmach są w języku angielskim, z polskimi napisami.

Przekazujemy Wam 4 kilkuminutowe filmy, w których wypowiadają się wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności – wolontariusze w wieku 18-30 lat, z różnych krajów Europy, którzy przez okres 9-12 miesięcy wspierają placówki edukacyjne w Polsce – przedszkola, w tym przedszkola specjalne, szkoły, w tym szkołę integracyjną i dwujęzyczną oraz Szkolny Klub Europejski działający przy jednej ze szkół, Fundację Schumana oraz lokalne stowarzyszenie w Warszawie. Więcej o wolontariuszach i programie wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności możecie znaleźć na naszej stronie: www.schumanvolunteers.pl.

Film 1 – Czym jest dla Ciebie Europa? https://www.youtube.com/watch?v=j5VFHrjuRdc

Film 2 – Jakie Twoim zdaniem są 3 największe wyzwania w Europie? https://www.youtube.com/watch?v=rxeSdc0uMyA

Film 3 – Jak Twoim zdaniem będzie wyglądała integracja europejska w 2050 roku? https://www.youtube.com/watch?v=6EqZDBGWLmU

Film 4 – Czego życzysz Unii Europejskiej z okazji Dnia Europy? https://www.youtube.com/watch?v=3VhqBXQAEQU

Mamy dla Was także ciekawą propozycją na aktywności na dworze: pokażcie na terenie Starogardu Gdańskiego lub Waszej miejscowości , że tu jest Europa – że Europa jest w całej Polsce, że dla wszystkich nas Europa i europejskie wartości są ważne. Chodzi o to, aby symbole europejskie były obecne na naszych ulicach czy skwerach. Koniecznie zróbcie zdjęcie albo krótki filmik, wrzućcie na Instagrama, Facebooka albo Twittera z hashtagiem #tujestEuropa i oznaczcie Fundację Schumana. Udostępnimy Wasze zdjęcia na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Polecamy też filmik “10 zaskakujących rzeczy o Unii Europejskiej” przygotowany przez nas wspólnie z Planetą Faktów:  10 zaskakujących rzeczy o Unii Europejskiej – YouTube

Wszystkim Euroentuzjastom i Europejczykom życzymy w niedzielę 9.05.2021 roku wszystkiego najlepszego!

Szkolny Klub Europejski ” Europejczyk”