«

»

lis 08

Listopad miesiącem chwalenia

Po raz 3 nasza szkoła bierze udział w akcji „Pozytywna uwaga”. Akcja, jak co roku rusza w listopadzie. To jeden z trudniejszych miesięcy w roku szkolnym.  Pojawia się zmęczenie, szybko robi się ciemno, a nauki przybywa.

Zachęcamy nauczycieli do wpisywania uczniom pochwał w postaci pozytywnej uwagi w dzienniku. Pochwały i zachęty, nie tylko dodają skrzydeł, poprawiają nastrój czy wywołują wdzięczność, ale przede wszystkim pozytywnie wpływają na kształtowanie samooceny dziecka, dodają wiary we własne możliwości, pomagają lepiej radzić sobie z problemami, dają poczucie bezpieczeństwa.

Drogi Nauczycielu, Drogi Rodzicu, wspólnie uczymy się chwalić.

Pamiętaj:

  1. Udzielając pochwały zadbaj, aby była ona konkretna, zwięzła i szczera.
  2. Doceniaj wysiłek i zaangażowanie, a nie umiejętności.
  3. Skieruj swoją uwagę na pożądane zachowania, trenuj wdzięczność i dziel się nią z dzieckiem.
  4. Doceniaj zaprzestanie przez dziecko negatywnego zachowania. Chwaląc pamiętaj, aby mówić, co widzisz, zauważasz i czujesz.
  5. Unikaj pochwały ogólnej, np. pięknie, ślicznie. Staraj się, aby pochwała była opisowa i szczegółowa.
  6. Unikaj pochwały, w której ukryte jest wcześniejsze niepowodzenie, np. jak chcesz to potrafisz.
  7. Chwal bez użycia ale, np. Cieszę się, że zrobiłeś dzisiejsze zadanie, ale szkoda, że wczorajszego nie. 
  8. Zamiast komunikatu: „jestem z ciebie dumna” użyj „możesz być z siebie dumny. Taka forma sprzyja budowaniu poczucia własnej wartości

Szkoła to wynik relacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Wspólnie przegońmy smutek ze szkolnych korytarzy, a może listopadowe chwalenie zostanie z nami na cały rok szkolny. Więcej informacji na stronie: https://pozytywnauwaga.pl/informacje-o-iii-edycji/ .