«

»

cze 21

SKE „ Europejczyk” świętuje – 18 lat Polski w UE i Dzień Europy

1 maja świętowaliśmy 18-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, nasza pełnoletniość we Wspólnocie to powód do świętowania i dumy. Wierzymy, że Europa to nasz najlepszy wybór! Jesteśmy członkiem demokratycznej wspólnoty, a jakość życia w Polsce znacznie się poprawiła. Dzięki obecności w UE w Polsce mamy m.in. prawo lepiej chroniące konsumentów,  produkty spożywcze spełniające wyższe standardy, podróżujemy bez granic a nasza gospodarka dynamicznie się rozwinęła dzięki udziałowi w Jednolitym Rynku Europejskim. 

FOTORELACJA

9 maja obchodzony jest Dzień Europy – święto pokoju i jedności. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Roberta Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu w Paryżu w 1950 r., aby zapobiec powtórzeniu się w przyszłości konfliktów w Europie, zaproponował nową formę współpracy gospodarczej i politycznej. Jego deklaracja, zwana potem planem Schumana, doprowadziła do utworzenia w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uważanej za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. 

W naszej szkole przygotowania do tego święta rozpoczęły się już w kwietniu. Szkolny Klub Europejski „Europejczyk” przygotował konkursy dla wszystkich klas:

  • klasy 4,5,6 pracowały nad konkursem plastycznym pt. „ Moje miejsce w Unii Europejskiej”;

  • klasy 7 wzięły udział w zabawie z pytaniami dotyczącymi Unii Europejskiej w formie QR kodów, które ukazywały się na stronie szkoły od 26.04 do 5.05.

  • klasy 8 wzięły udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się 28.04.2022 roku.

Podsumowanie tych działań odbyło się 6.05.2022 roku. Tego dnia obchodziliśmy w naszej szkole Święto Unii Europejskiej. Członkowie SKE „ Europejczyk” przeprowadzili w radiowęźle szkolnym audycję dotycząca historii UE i 18 lat członkowstwa Polski w UE. Poza tym o godzinie 12.00 odbyło się na holu pierwszego piętra uroczyste wręczanie nagród w wyżej wymienionych konkursach. Nagrody zostały przekazane przez Komisję Europejską ( przedstawicielstwo w Polsce) oraz Europe Direct oddział w Gdańsku. Oto nagrodzeni uczniowie:

Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla klas 8

Lp.

IMIĘ I NAZWISKO

MIEJSCE

1.

Mateusz Burczyk

Joachim Trzewik

I

2.

Krzysztof Renka

Kacper Dunajski

II

3.

Maja Borowczak

Marcelina Weissbrod

III

4.

Filip Redzimski

Franciszek Adamski

wyróżnienie

5.

Julian Potasznik

Mikołaj Szczypior

wyróżnienie

 

Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „ Moje miejsce w Unii Europejskiej” dla klas 4-6

Lp.

IMIĘ I NAZWISKO

MIEJSCE

1.

Oliwia Czuba

I

2.

Maksymilian Stnakowski

II

3.

Dominika Antsue

III

4.

Zuzanna Heieck

wyróżnienie

5.

Julia Osowska

I

6.

Natalia Makowska

II

7.

Sandra Piłat

III

8.

Nicola Daniello

wyróżnienie

9.

Victoria Miś

I

10.

Jessica Wika

II

11.

Wanessa Wojnarowska

III

12.

Wiktoria Malinowska

wyróżnienie

 

Konkurs dla klas 7 – pytania dotyczące UE zaszyfrowane w QR kodach

Zwycięzcy poszczególnych dni:

  1. Wiktor Mańkowski

  2. Oskar Woźniak

  3. Oskar Woźniak

  4. Oskar Woźniak

  5. Oskar Woźniak

  6. Dawid Jakubowski