Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbyła się kolejna edycja Gry terenowej „Nie dam się dysleksji!” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Dysleksji Oddział nr 90 w Starogardzie Gdańskim przy PSP 8 oraz Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.
FOTORELACJA
11 października 2022 roku koło godziny 10.00 na Rynku przed ratuszem zebrały się dzieci i młodzież ze szkół podstawowych. Uczniowie z PSP 2, PSP 6, PSP 8, PSP w Lubichowie, PSP w Kokoszkowych, ZKiW w Rywałdzie punktualnie o 10.00 otrzymali koperty z instrukcjami i wraz z opiekunami ruszyli w trasę, żeby zmierzyć się z zadaniami, łamigłówkami oraz z dyktandem.
W punktach kontrolnych, które rozmieszczono w Muzeum Ziemi Kociewskiej, Bibliotece Miejskiej, Liceum Ogólnokształcącym nr 1, Urzędzie Miasta, Nadleśnictwie Starogard, SCK-u, Powiatowym Urzędzie Pracy, Starostwie Powiatowym, OSiR-ze, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, uczestnicy zmagań rozwiązywali zadania, mieli okazję poznać specyfikę pracy danego miejsca, mogli zwiedzić budynki, zajrzeć
w różne zakamarki. Każda szkoła szła swoją trasą, poznając historię miasta oraz dzieje znanych ludzi mieszkających w Starogardzie Gdańskim.
Koło godziny 11.30 w budynku PSP 2 zrobiło się wesoło
i gwarno, ponieważ powracali uczestnicy gry, a czekały na nich organizatorki imprezy – Magdalena Kownacka (PTD, PSP 8), Ewelina Krzoska (PSP 2), Emilia Trochimczuk (PPP). Tutaj dzieci poczę-stowano ciepłą herbatą i ciastem, a co najważniejsze, wręczono atrakcyjne nagrody.
O dysleksji jest głośno, ale nie wszyscy ją rozumieją. Często można usłyszeć, że to coś wymyślonego, co świadczy o niskiej świadomości społecznej na temat dysleksji. Aby pomóc dzieciom, należy zrozumieć, na czym polegają specyficzne trudności w uczeniu się. Zamysłem tego przedsięwzięcia organizowanego w październiku – miesiącu, w którym obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, jest popularyzowanie wśród nauczycieli, rodziców
i uczniów wiedzy o dysleksji, uświadamianie, czym ona jest i jak funkcjonuje dziecko z tą dysfunkcją. Ważnym celem jest też inspirowanie uczniów do pokonywania trudności i własnych ograni-czeń, a także odkrywanie zdolności i talentów.
Sponsorami imprezy byli: Polpharma S.A. w Starogardzie Gdań-skim, Bank Santander, Drukarnia Kim w Starogardzie Gdańskim, Bank Spółdzielczy, Centrum Języków Obcych, DOVISTA Wędkowy, EGA Gadulewscy, STAL Żabińscy.
Zarząd Główny PTD przy PSP 8 oraz Poradnia Psychologiczno– –Pedagogiczna w Starogardzie Gdańskim dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację gry, w szczególności zaś Prezydentowi Miasta Starogard Gdański za objęcie patronatem tego przedsięwzięcia.
„Jesteśmy w dobrym towarzystwie: Andersen, Rodin, Edison, Einstein, Churchill, król Norwegii Olaf i jego córka księżna Astrid – to też osoby z dysleksją” – tymi słowami w jednej ze swoich publikacji profesor Marta Bogdanowicz dodaje otuchy wszystkim dyslektykom („O dysleksji, czyli specyficznych trudnościach
w czytaniu i pisaniu – odpowiedzi na pytania rodziców i nauczy-cieli”).