Aktualności

9 maja Dzień Europy  – ” TU JEST EUROPA”

W tym dniu  obchodzimy rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana w 1950 roku, która rozpoczęła integrację w Europie po II Wojnie Światowej.  Więcej na temat 71 rocznicy ” Planu Schumana” możesz przeczytać: Dzien-Europy_2021.pdf (schuman.pl)

Z tej okazji, Szkolny Klub Europejski ” Europejczyk” oraz Fundacja im. Roberta Schumana, zaprasza do zapoznania się z filmami, które przedstawiają ważne dla Europejczyków pytania.

Filmy zawierają rzeczywiste poglądy wolontariuszy, którzy nie są ekspertami w zakresie integracji europejskiej, lecz mają o niej wiedzę zdobytą w szkole oraz w ramach współpracy z  Fundacją im. Roberta Schumana, niektórzy także na studiach. W filmach występują: Albane z Francji, Snežana z Serbii, Carolina z Portugalii, Andriana i Natalia z Grecji, Kateryna z Ukrainy, Clara i Antonio z Hiszpanii, Ketevan z Gruzji i Yusuf z Belgii. Wypowiedzi w filmach są w języku angielskim, z polskimi napisami.

Przekazujemy Wam 4 kilkuminutowe filmy, w których wypowiadają się wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności – wolontariusze w wieku 18-30 lat, z różnych krajów Europy, którzy przez okres 9-12 miesięcy wspierają placówki edukacyjne w Polsce – przedszkola, w tym przedszkola specjalne, szkoły, w tym szkołę integracyjną i dwujęzyczną oraz Szkolny Klub Europejski działający przy jednej ze szkół, Fundację Schumana oraz lokalne stowarzyszenie w Warszawie. Więcej o wolontariuszach i programie wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności możecie znaleźć na naszej stronie: www.schumanvolunteers.pl.

Film 1 – Czym jest dla Ciebie Europa? https://www.youtube.com/watch?v=j5VFHrjuRdc

Film 2 – Jakie Twoim zdaniem są 3 największe wyzwania w Europie? https://www.youtube.com/watch?v=rxeSdc0uMyA

Film 3 – Jak Twoim zdaniem będzie wyglądała integracja europejska w 2050 roku? https://www.youtube.com/watch?v=6EqZDBGWLmU

Film 4 – Czego życzysz Unii Europejskiej z okazji Dnia Europy? https://www.youtube.com/watch?v=3VhqBXQAEQU

Mamy dla Was także ciekawą propozycją na aktywności na dworze: pokażcie na terenie Starogardu Gdańskiego lub Waszej miejscowości , że tu jest Europa – że Europa jest w całej Polsce, że dla wszystkich nas Europa i europejskie wartości są ważne. Chodzi o to, aby symbole europejskie były obecne na naszych ulicach czy skwerach. Koniecznie zróbcie zdjęcie albo krótki filmik, wrzućcie na Instagrama, Facebooka albo Twittera z hashtagiem #tujestEuropa i oznaczcie Fundację Schumana. Udostępnimy Wasze zdjęcia na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Polecamy też filmik “10 zaskakujących rzeczy o Unii Europejskiej” przygotowany przez nas wspólnie z Planetą Faktów:  10 zaskakujących rzeczy o Unii Europejskiej – YouTube

Wszystkim Euroentuzjastom i Europejczykom życzymy w niedzielę 9.05.2021 roku wszystkiego najlepszego!

Szkolny Klub Europejski ” Europejczyk”

—————————————————————————–

Uwaga!

 Szkolny Klub Europejski ” Europejczyk” 

zaprasza uczniów klas 8 PSP 8 

do udziału w szkolnym konkursie „Wiedzy o Unii Europejskiej”.

Do udziału w konkursie zapraszamy zespoły 2 osobowe z klas 8.

Zapisy przyjmuje opiekun SKE ” Europejczyk” Pani Alicja Czarna do 07.05.2021 r. 

Konkurs odbędzie się stacjonarnie w Harcówce dnia 11.05.2021 r. (wtorek)  o godz. 9.50 – zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego ( obowiązuje maseczka, dezynfekcja rąk, dystans społeczny).

Liczba zespołów przyjmowanych do konkursu ograniczona!!!

Do pobrania:

ZAGADNIENIA

REGULAMIN

– Link do darmowej aplikacji „ Polska w UE. Quiz wiedzy”

 

———————————————————————————————

W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet

członkowie SKE „Europejczyk”

składają

wszystkim kobietom i kobietkom

najszczersze życzenia 

zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet! Parlament Europejski od dziesięcioleci walczy o prawa kobiet. Od równych wynagrodzeń po ochronę przed przemocą domową, europosłowie starają się, aby kobiety znajdowały się w centrum europejskiej polityki.

Prawa kobiet przeszły długą drogę w UE …

Przyjrzyjmy się niektórym kamieniom milowym na drodze do równości. Na długo przed narodzinami Unii Europejskiej europejscy przywódcy już kładli podwaliny równości płci. W 1957 roku podpisali traktat rzymski. Sprawił on, że równość płci stała się podstawową wartością Wspólnoty Europejskiej. W 1975 r. Rada Wspólnot Europejskich przyjęła zasadę równości wynagrodzeń dla kobiet. Po pierwszych bezpośrednich wyborach europejskich w 1979 r. Parlament przystąpił do wyboru swojego Przewodniczącego i wybrał kobietę. „Pani Veil: 192 głosy” „Powołanie na stanowisko Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego to wielki zaszczyt.” W drugiej kadencji w 1984 r. Parlament powołał Komisję Praw Kobiet. W 2000 r. UE opublikowała kartę praw podstawowych. Głosi ona, że równość kobiet i mężczyzn musi by zapewniona we wszystkich dziedzinach. W 2014 r. posłowie przyjęli dyrektywę w sprawie walki z przemocą wobec kobiet i handlem ludźmi. „Przemoc wobec kobiet jest poważnym naruszeniem praw człowieka w formie dyskryminacji ze względu na płeć. Jest to podstawowa przyczyna nierówności płci”. W 2019 r. posłowie do PE postanowili poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w UE wprowadzając przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego, elastycznych warunków pracy i czasu wolnego dla opiekunów. „To więcej niż zwiększenie praw rodziców i opiekunów. Doprowadzi również do większej równości płci, aby można było lepiej dzielić się obowiązkami.” Kobiety zdobyły rekordowe 40% miejsc w wyborach europejskich w 2019 r. Wraz z rozprzestrzenianiem się COVID-19, europosłowie zwrócili uwagę na trudną sytuację kobiet w czasie pandemii. „Musimy uczynić Team Europe błyszczącym światłem dla kobiet i dziewcząt na całym świecie, synonimem jaśniejszej przyszłości po Covidzie ”. W 2021 roku Parlament wezwał do podjęcia działań na rzecz ochrony praw kobiet i zapewnienia im ochrony przed przemocą domową w trakcie i po kryzysie. „Kobiety nie tylko potrafią przetrwać wszelkie kryzysy, ale stoją również na czele przyszłej polityki. Uczyńmy wreszcie XXI wiek wiekiem kobiet.” Parlament Europejski naciska teraz na bardziej ambitną strategię na rzecz równości płci, skupiając się na wyeliminowaniu przemocy ze względu na płeć i zlikwidowaniu nierówności płci raz na zawsze.

Zachęcamy do oglądnięcia filmu:

Ramy czasowe: prawa kobiet w UE – Multimedia Centre (europa.eu)

—————————————————————————————

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI

SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO „EUROPEJCZYK”

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 

Szkolny Klub Europejski „Europejczyk” w roku szkolnym 2019/2020 liczył 11 członków stałych ( uczniowie klas 5 i 6). Do marca przeprowadzono 14 zajęć związanych z historią, działalnością i  ciekawostkami dotyczącymi Unii Europejskiej poza tym SKE „Europejczyk” prowadził następujące działania:

20.11.19 – organizacja wycieczki do Gdańska,  której celem było zapoznanie członków Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk” z działalnością organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką europejską. Poznanie działalności Punktu Informacji Europe Direct oraz zintegrowanie członków klubu. Celem było również poszerzenie wiedzy o historii Gdańska oraz Unii Europejskiej w „Grze Miejskiej” zorganizowanej przez przedstawicieli Europe Direct Polska. 

19.11.19   – organizacja spotkania wigilijnego dla członków SKE

Luty 2020 – udział członków SKE wraz z uczniami klas 8 w projekcie „Klimat to przyszłość” organizowanym przez Fundację im. Roberta Schumana w Warszawie, który zakończył się wygraną w ogólnopolskim konkursie dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych i klubów europejskich.

Konkurs organizowany został przez Polską Fundację im. Roberta Schumana we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Jego celem był wzrost świadomości młodych ludzi na temat ochrony środowiska i możliwych działań na poziomie lokalnym, europejskim i globalnym. Nagrodą dla uczestników kampanii miał być przyjazd na Paradę Schumana 9 maja 2020 roku. W  związku z pandemią imprezę odwołano.

Maj 2020 – propagowanie aplikacji: „Polska w UE. Quiz wiedzy” stworzoną przez Fundację Batorego oraz Stowarzyszenie Verbum Nobile z okazji 70 rocznicy Planu Schumana

W związku z korona wirusem nie udało się zorganizować zaplanowanych na kolejne miesiące działań związanych z 70 rocznicą powstania Planu Schumana i początku Unii Europejskiej.

Członkowie klubu w czasie korona wirusa komunikowali się przez aplikacje Messenger na stworzonej grupie: Szkolny Klub Euroejski „Europejczyk”.

 

Opiekun

A Czarna

——————————————————————————

SKE „Europejczyk” na Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich w Warszawie

 

09.10.2020 roku przedstawiciele Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk”  wzięli udział w interaktywnej grze miejskiej organizowanej przez Fundację im. Roberta Schumana w Warszawie.

Nasz Klub w zeszłym roku szkolnym został laureatem konkursu „Klimat to przyszłość” a nagrodą w tym konkursie dla Szkolnych Klubów Europejskich miał być udział w kolejnej edycji Parady Schumana, która nie odbyła się z powodu pandemii COVID 19 .

W związku z tym Fundacja im. Roberta Schumana ( organizator corocznych uroczystości poświeconych Unii Europejskiej) zorganizowała dla uczniów spacer edukacyjny szlakiem europejskiej Warszawy. Podczas spaceru interaktywnego  członkowie SKE „Europejczyk”  poznali miejsca, postaci, które w stolicy kojarzone są z europejskością. 

FOTORELACJA

Plan Trasy:

* Pałac Kultury – symbol miasta w miejscu dziesiątek kamienic dawnego, rzekomego „Paryża Północy”, prezent od Związku Radzieckiego, ale wzorowany na amerykańskich wieżowcach, niechciany „nieeuropejski” zabytek, nie pasujący do wieżowców i aspiracji Warszawy jako centrum regionu.

* Kościół ewangelicki św. Trójcy – nawiązujący do antycznej architektury, także rzymskiego Panteonu, zaprojektowany przez architekta Sasów Szymona Bogumiła Zuga. Do tego historia polskich ewangelików i wielowyznaniowej Warszawy w wielowyznaniowej Europie, uosobiona przez biskupa Juliusza Burschego.

* Ogród Saski i Plac Piłsudskiego – historia Pałacu Saskiego i jego mieszkańców, którzy większość czasu spędzali w Dreźnie, ale i tak przebudowali Warszawę na wielką skalę. Do tego opowieść o Grobie Nieznanego Żołnierza z krótkim aktywizującym zadaniem polegającym na wychwyceniu różnych krajów wspomnianych na tablicach przy Grobie = refleksja nad zmianami granic i Polakami walczącymi na całym kontynencie (od Norwegii po Mantuę).

* Pałac Czapskich i Bazylika św. Krzyża – biografia Fryderyka Chopina, syna Lotaryńczyka (który uczył Polaków francuskiego, lingua franca epoki) i Polki, ucznia dwóch Czechów i Niemca, reformatora europejskiej muzyki i Paryżanina, który jednak chciał być pochowany w Warszawie.
* Pomnik Kopernika – biografia Kopernika, który korzenie miał na Śląsku i w Westfalii, znał niemiecki, łacinę i włoski (studiował 10 lat we Włoszech, centrum ówczesnego życia intelektualnego), a przedstawiał się jako „torunianin”. Słowem opowieść o świecie bez jasnych tożsamości narodowych w Europie, opowiedziana przez pryzmat sporu o tablicę z pomnika.

* Kampus UW – spotkanie przy Skarpie Warszawskiej i rozmowa o jej znaczeniu dla Warszawy i jej przyrody, czyli Wisła jako korytarz migracyjny, probierz zmian klimatycznych i wyjątkowy teren objęty Naturą 2000. Następnie, przy dawnej Bibliotece UW opowieść o uniwersytecie, jednym z najbardziej międzynarodowych miejsc w Warszawie, jednocześnie mocno włączonym w europejską naukę (vide sojusz 4EU+)

* Hotele Bristol i Europejski – opowieść o twórcach tych budynków, czyli o rodzie Marconich (Henryk, autor Europejskiego i Władysław architekt Bristolu), włoskiej rodzinie, która związała z Polską swoje życie, zmieniając obraz Warszawy. Henryk był katolikiem, miał żonę Szkotkę, syn Władysław kalwinem, pochowani są na różnych wyznaniowo cmentarzach, co pokazuje charakterystyczną dla kontynentu mozaikę tożsamości.

* Pałac Prezydencki – historia o trzech flagach (polska, NATO i UE), czyli od radziwiłłowskiej rezydencji, przez podpisanie w Pałacu Układu Warszawskiego, trzymającego w szachu całą Europę, przeciwnika NATO, którego członkiem w końcu Polska zostanie i Okrągłego Stołu, momentu przemian, który doprowadzi ostatecznie do zjednoczenia Europy.

* Pomnik Adama Mickiewicza – ponownie o różnych tożsamościach na przykładzie Adama Mickiewicza, Białorusina-Litwina-Polaka (w zależności od tego, kto opowiada historię), a także opowieść o Europie XIX wieku, wieku nacjonalizmów i romantyzmu. Wszystko połączone z krótkim aktywizującym zadaniem polegającym na zespołowym czytaniu Inwokacji.

* Weduta Canaletta przy figurze Matki Boskiej Passawskiej – biografia Canaletta, wenecjanina i „fotografa” Warszawy XVIII wieku, którego obrazy posłużyły za źródło w trakcie unikatowej odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych.

* Kolumna Zygmunta i Zamek Królewski – opowieść o republikańskiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów o ambicjach europejskich, która eksperymentowała z republikanizmem i ostatecznie konstytucją w 1791 roku, pierwszą w Europie. Do tego historia wazowskiej kolumny i rezydencji, którą symbolicznie zniszczono już we wrześniu 1939.

——————————————————————

UWAGA

Dnia 5.10.2020 o godz. 14.35 w Harcówce

odbędzie się spotkanie organizacyjne

dla członków Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk”

zapraszamy nowych chętnych uczniów

opiekun SKE „Europejczyk”

Alicja Czarna

————————————————————————

Spotkanie wigilijne członków Szkolnego Klubu Europejskiego ” Europejczyk”

Dnia 19.12.2019 roku odbyło się spotkanie wigilijne członków SKE ” Europejczyk”. Tradycyjnie przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Wspólnie zasiedliśmy do wigilijnego stołu i przypomnieliśmy sobie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Miło było też posłuchać kolęd. Członkowie otrzymali też drobne prezenty świąteczne. W czasie spotkania udało się porozmawiać na  temat planów Klubu dotyczących przyszłych konkursów oraz wycieczek. Wszyscy członkowie Klubu przesyłają uczniom naszej szkoły, ich rodzicom oraz wszystkim pracownikom życzenia wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku 2020.

FOTORELACJA

Z okazji

Świąt Bożego Narodzenia,

serdeczne życzenia zdrowia,

spełnienia wszystkich marzeń i wielu sukcesów oraz realizacji planów w nadchodzącym

Nowym Roku 2020

życzą

członkowie

 Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk”

przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 8

w Starogardzie Gdańskim

————————————————————————————————

Dnia 20.11.2019 roku członkowie SKE ” Europejczyk” wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Wybraliśmy się tam pociągiem, co dla niektórych uczestników było nowym doświadczeniem.

Celem wycieczki było poznanie działalności Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk oraz udział w zorganizowanej przez tą organizację grze miejskiej pt. ” Gdańsk w Europie – Europa w Gdańsku”. Członkowie klubu po otrzymaniu mapy oraz zasad gry musieli znaleźć 20 miejsc, w których czekały na nich zadania opisane na mapie, związane z historią UE. Po rozwiązaniu zadań musieli wpisywać odpowiedzi na kartę. Na koniec zabawy Kierownik Punktu Informacji Europejskiej – Pan Jarosław Sikorski, przygotował dla uczestników wspaniałe nagrody. 

Oto miejsca, które zwiedzili członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk”:

– Europejskie Centrum Solidarności i zespół obiektów Stoczni Gdańskiej

– Starówka ( ulica Długa, Targ Węglowy, Złota Brama, Zielona Brama, Trakt Królewski, Żuraw, ul. Chlebnicka oraz inne)

– Wyspę Ołowiankę ( Bursztynowa Promenada Gwiazd, Filharmonia Gdańska, Muzeum Morskie)

– Nowy Ratusz 

– Muzeum II wojny światowej

– Drzewko Milenijne

oraz wiele innych obiektów.

Członkowie Klubu mogli wykorzystać swoją wiedzę o UE oraz poszerzyć ją o znajomość historii Gdańska i pokazać swoją orientację w terenie.  Opiekę nad członkami Klubu sprawowała Pani Alicja Czarna (założyciel SKE w naszej szkole) oraz Pani Krystyna Sadkowska. 

FOTORELACJA

 

—————————————————

a w roku szkolnym 2019/2020 Szkolny Klub Europejski „Europejczyk”

Zaprasza

na zajęcia uczniów klas V i VI 

od 26.09.2019 roku w każdy czwartek o godz. 14.35.

Zajęcia będą się odbywać w Harcówce

opiekun SKE „Europejczyk”

Alicja Czarna

————————————————————–

Zakończenie zajęć Szkolnego Klubu Europejskiego ” Europejczyk”

Dzisiaj 17.06.2019 uroczyście zakończyliśmy działalność SKE „Europejczyk” w roku szkolnym 2018/2019.  Na zakończenie zajęć został odczytany protokół z działalności Klubu oraz najaktywniejsi działacze otrzymali dyplomy z podziękowaniami i drobne upominki ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Uroczystość uświetniła swoją osobą Pani Dyrektor Magdalena Wąsowicz, która wręczała dyplomy oraz upominki. 

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.

Udanych wakacji życzy opiekun SKE „Europejczyk” Alicja Czarna

Oto fotorelacja z wręczania dyplomów i nagród FOTORELACJA

———————————————————————-

Dnia 29.05.2019 r., o godzinie 14.35 w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 8 w Starogardzie Gd., odbył się szkolny „Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej” organizowany przez Szkolny Klub Europejski ” Europejczyk”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas III-ich gimnazjum oraz VIII SP w dwuosobowych zespołach. Do konkursu przystąpiło 12 drużyn.  Konkurs przeprowadzono zgodnie z regulaminem i składał się z trzech etapów. Maksymalna ilość punktów możliwych do uzyskania z wszystkich części konkursu wynosiła – 39.

W wyniku konkursu zostały wyłonione 3 grupy zwycięzców, które zdobyły największą liczbę punktów, tj.:

Lp. IMIĘ I NAZWISKO KLASA LICZBA PUNKTÓW MIEJSCE % uzyskanych punktów
1. Wardyn Marta

Kurszewska Klaudia

III B 32 I 82%
2. Szarmański Piotr

Nowacki Szymon

III F 31 II 79%
3. Andrunik Jakub

Loose Oliwia

III C 30 III 77%

  Poza członkami SKE ” Europejczyk” nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

Alicja Czarna

Anna Kowalska – Semkło

Dawid Czarnecki

Drużyny, które zajęły 3 pierwsze miejsca zostaną nagrodzone ocenami cząstkowymi celującymi oraz dyplomami na najbliższym apelu. Natomiast uczniowie, którzy osiągnęli wynik co najmniej 70 % otrzymają oceny bardzo dobre ( cząstkowe) z wiedzy o społeczeństwie.

Gratulujemy wygranej! 

Oto fotorelacja z konkursu

Tabela wyników do pobrania Tabela wyników konkursu o UE

———————————————————————————–

Szkolny Klub Europejski „Europejczyk” wziął udział w 20 Paradzie Schumana 11 maja 2019 roku. 

Ulicami Warszawy przeszła 20. Parada Schumana. W tym roku pod hasłem „Wybieramy Europę”. Parada była częścią wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy.  FOTORELACJA

W paradzie wzięli udział uczniowie kilkudziesięciu szkół z całej Polski. Byli uczniowie z Gdyni, Kołobrzegu, Chrzanowa, Głogowa, Malborka, Sztumu no i ze Starogardu Gdańskiego. Nieśli ze sobą flagi Unii Europejskiej i Polski oraz hasła: „Mój głos, moja Europa”, „Wspieramy Europę”, „Europa is my home”, „I want you to vote”.

Po odsłuchaniu hymnu Polski i „Ody do radości” o godz. 12.30 parada pod hasłem „Wybieramy Europę” ruszyła spod Miasteczka Schumana na rogu Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia przez pl. Zamkowy, Senatorską, Moliera, Królewską i z powrotem do Miasteczka Schumana. 

Wzięli w niej udział również przedstawiciele organizacji, które miały swoje stanowiska w miasteczku, m.in. Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Forum Ruchu Europejskiego, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Fundacji Instytutu im. Władysława Bartoszewskiego. 

W miasteczku odbywały się konkursy sprawdzające wiedzę o UE, gry edukacyjne i spotkania z ekspertami. Członkowie naszego Klubu oraz uczniowie uczestniczący w projekcie dotyczącym wyborów do Parlamentu UE wzięli udział w wielu konkursach organizowanych w Miasteczku Schumana oraz Paradzie oto fotorelacja z tego wydarzenia: FOTORELACJA

—————————————————————-

Być może w kalendarzu lub innym miejscu natrafiliście na informację o tym, że 9 maja to Dzień Europy, i zastanawialiście się nad znaczeniem tej daty.
Chyba niewielu ludzi w Europie wie, że to 9 maja 1950 r. uczyniono pierwszy krok w tworzeniu tego, co znamy dziś pod nazwą Unii Europejskiej.

Tego właśnie dnia w Paryżu, w atmosferze ogarniającej całą Europę groźby trzeciej wojny światowej, Minister Spraw Zagranicznych Francji, Robert Schuman, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym – sektorem, który w ówczesnym czasie stanowił podstawę potęgi militarnej.

Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w straszliwym konflikcie czyli w II wojnie światowej, który pozostawił po sobie poczucie materialnego i moralnego spustoszenia.
Tak więc wszystko rozpoczęło się tego dnia. To właśnie dlatego w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.
9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej.

Dzień Europy jest świętem wszystkich państw europejskich.

Tego dnia kraje członkowskie Unii mają zazwyczaj wiele ciekawych pomysłów na uczczenie swojego święta. W wielu państwach organizowane są uroczyste parady Szumana, mające na celu upamiętnienie wystąpienia francuskiego ministra. W wielu krajach odbywają się gry miejskie, pokazy, występy gwiazd czy festyny. Popularne są również wesołe miasteczka dla dzieci oraz zabawy integrujące, na przykład malowanie flagi Europy.

Szkolny Klub Europejski „Europejczyk” działający przy naszej szkole z tej okazji weźmie udział w zorganizowanej przez Polską Fundację Roberta Schumana paradzie. Już w tą sobotę  11 maja będziemy świętować z całą Polską powstanie Unii Europejskiej pod hasłem: Wybieramy Europę! Wszystkich uczniów szkoły zachęcamy do świętowania Dnia Europy poprzez śpiewanie hymnu „Ody do radości”, wywieszanie flag lub branie udziału w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej.  Aby uczcić kolejny rok naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej proponujemy udział uczniom klas III gimnazjum oraz VIII szkoły podstawowej w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej , który odbędzie się 29 maja w harcówce. Szczegóły dotyczące konkursu będą zamieszczone na stronie szkoły oraz Szkolnego Klubu Europejskiego.

https://www.facebook.com/events/271997300406539/permalink/287071732232429/

 

——————————————–

 

UWAGA!

UCZNIOWIE KLAS III gimnazjum oraz VIII szkoły podstawowej

 Dnia 29.05.2019 roku (środa)

o godz. 14.35  w harcówce

odbędzie się

Szkolny Konkurs

Wiedzy o Unii Europejskiej

Do konkursu zgłaszają się zespoły 2 osobowe. Szczegóły w regulaminie konkursu w załączniku.

Zgłoszenia do Pani Alicji Czarnej do 24.05.19 r.

Pliki do pobrania

OBJAŚNIENIA KONKURSU,   ZAGADNIENIA,    REGULAMIN

   Zapraszają

Szkolny Klub Europejski

” Europejczyk”

Alicja Czarna

Anna Kowalska – Semkło

Dawid Czarnecki

———————————————————————

Szkolny Klub Europejski zaprasza do dyskusji na ważne dla Polaków i Europejczyków tematy. 

Problemy do rozwiązania zamieszczone zostały na platformie tricider. Wejdź na poniższe linki i wyraź swoją opinię lub dodaj nowy pomysł rozwiązania problemu. Biorąc udział w dyskusji umożliwisz przeprowadzenie ważnego zadania członkom SKE ” Europejczyk” – z góry dziękujemy za nowe pomysły oraz wasze zdanie.

Zapraszamy – Szkolny Klub Europejski:

https://www.tricider.com/embed/?show=31sBAUwbNAV

https://www.tricider.com/embed/2xI7DLHjnoV

 

————————————————————————

Podobny obrazPierwsza „Wigilia” SKE „Europejczyk”

W środę 12.12.2018 roku odbyła się pierwsza Wigilia naszego Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk”. Członkowie Klubu przygotowali ciasta, owoce, napoje i inne potrawy. Nieodzownym elementem było łamanie się opłatkiem i życzenia świąteczne. Każdy z członków SKE przygotował też informacje o tym jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej. Można było porównać  polskie tradycje świąteczne z greckimi, włoskimi czy holenderskimi. Oczywiście do członków Klubu dojechał też Święty Mikołaj i rozdał prezenty.  Podsumowaliśmy pierwsze 3 miesiące działalności Klubu. 

Członkowie Klubu „Europejczyk” wraz z opiekunem, Panią Alicją Czarną składają wszystkim rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, spełnienia wszystkich marzeń, wielu sukcesów oraz realizacji planów w nadchodzącym Nowym Roku 2019

Oto zdjęcia z Wigilii SKE ” Europejczyk”: FOTORELACJA

———————————————————-

Szkolny Klub Europejski” Europejczyk” bierze udział w projekcie organizowanym przez  Fundację Schumana, Parlament Europejski i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce! Projekt ten jest adresowany do  szkół podstawowych oraz klubów europejskich  a jego celem jest zapoznanie uczniów w atrakcyjny sposób z pewnymi aspektami pracy Parlamentu Europejskiego. Najaktywniejsze grupy i najciekawsze relacje zostaną wyróżnione  sfinansowaniem przyjazdu na Paradę Schumana 11 maja.

Więcej informacji o projekcie na stronie: http://schuman.pl/parada-schumana/projekty-dla-szkol/

 

—————————————————

Wystawa ” Niepodległa Polska” – na 100 lecie niepodległości

Bądź artystą – wystaw swoją pracę- zostań patriotą!

SKE ” Europejczyk” zaprasza uczniów  klas IV, V  i VII  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, do namalowania pracy plastycznej na wystawę pt. ” Niepodległa Polska”. 

Praca powinna być wykonana w formacie A4, dowolną techniką, podpisana, dostarczona do członków klubu lub opiekuna ( Alicja Czarna) do 7.11.2018 roku. 

Wystawa odbędzie się na holu I piętra 14.11.2018 roku. 

Chcemy zebrać 100 prac na 100 lecie niepodległej Polski

Prosimy o pomoc w wykonaniu tego zadania!!!

Zapraszają 

Członkowie SKE ” Europejczyk” 

—————————————————————————-

Uwaga!

Uczniowie klas IV i V PSP 8

Zapisy na zajęcia

Szkolnego Klubu Europejskiego ” Europejczyk” 

do 28.09.2018 roku

 u Pani Alicji Czarnej w Harcówce

Zajęcia będą odbywać się od 1.10.2018 r.

w poniedziałki o godz. 15.25 lub środy o godz. 13.45

 

Zapraszam

Opiekun SKE ” Europejczyk” 

Alicja Czarna

——————————————————————————

Komisja w składzie:

Magdalena Wąsowicz, Anna Piotrzkowska, Alicja Czarna

stwierdza co następuje:

Dnia 06.06.2018 r. zebrała się komisja w wyżej wymienionym składzie i wyłoniła zwycięzcę oraz 7 prac wyróżniła. Do 30.05.2018 r. zgłoszono do konkursu 51 prac uczniów klas IV Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Starogardzie Gdańskim.   Przygotowane prace plastyczne na Logo Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk” miały być związane z jego nazwą, wykonane w formacie A4, techniką (płaską) – rysunek, obraz, zdjęcie, wyklejanka,  kolaż. Oto wyniki konkursu:

Lp. IMIĘ I NAZWISKO  KLASA MIEJSCE
1. Szymon Gołyński IV E I miejsce
2. Zuzanna Radkowska IV C wyróżnienie
3. Jakub Plottke IV D wyróżnienie
4. Laura Grzonka IV F wyróżnienie
5. Dominik Terka IV F wyróżnienie
6. Natalia Kalkowska IV F wyróżnienie
7. Mikołaj Wałaszewski IV D wyróżnienie
8. Marek Pielecki IV D wyróżnienie

Gratulujemy 

Oto najlepsze prace FOTORELACJA