Aktualności

Spotkanie wigilijne członków Szkolnego Klubu Europejskiego ” Europejczyk”

Dnia 19.12.2019 roku odbyło się spotkanie wigilijne członków SKE ” Europejczyk”. Tradycyjnie przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Wspólnie zasiedliśmy do wigilijnego stołu i przypomnieliśmy sobie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Miło było też posłuchać kolęd. Członkowie otrzymali też drobne prezenty świąteczne. W czasie spotkania udało się porozmawiać na  temat planów Klubu dotyczących przyszłych konkursów oraz wycieczek. Wszyscy członkowie Klubu przesyłają uczniom naszej szkoły, ich rodzicom oraz wszystkim pracownikom życzenia wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku 2020.

FOTORELACJA

Z okazji

Świąt Bożego Narodzenia,

serdeczne życzenia zdrowia,

spełnienia wszystkich marzeń i wielu sukcesów oraz realizacji planów w nadchodzącym

Nowym Roku 2020

życzą

członkowie

 Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk”

przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 8

w Starogardzie Gdańskim

————————————————————————————————

Dnia 20.11.2019 roku członkowie SKE ” Europejczyk” wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Wybraliśmy się tam pociągiem, co dla niektórych uczestników było nowym doświadczeniem.

Celem wycieczki było poznanie działalności Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk oraz udział w zorganizowanej przez tą organizację grze miejskiej pt. ” Gdańsk w Europie – Europa w Gdańsku”. Członkowie klubu po otrzymaniu mapy oraz zasad gry musieli znaleźć 20 miejsc, w których czekały na nich zadania opisane na mapie, związane z historią UE. Po rozwiązaniu zadań musieli wpisywać odpowiedzi na kartę. Na koniec zabawy Kierownik Punktu Informacji Europejskiej – Pan Jarosław Sikorski, przygotował dla uczestników wspaniałe nagrody. 

Oto miejsca, które zwiedzili członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk”:

– Europejskie Centrum Solidarności i zespół obiektów Stoczni Gdańskiej

– Starówka ( ulica Długa, Targ Węglowy, Złota Brama, Zielona Brama, Trakt Królewski, Żuraw, ul. Chlebnicka oraz inne)

– Wyspę Ołowiankę ( Bursztynowa Promenada Gwiazd, Filharmonia Gdańska, Muzeum Morskie)

– Nowy Ratusz 

– Muzeum II wojny światowej

– Drzewko Milenijne

oraz wiele innych obiektów.

Członkowie Klubu mogli wykorzystać swoją wiedzę o UE oraz poszerzyć ją o znajomość historii Gdańska i pokazać swoją orientację w terenie.  Opiekę nad członkami Klubu sprawowała Pani Alicja Czarna (założyciel SKE w naszej szkole) oraz Pani Krystyna Sadkowska. 

FOTORELACJA

 

—————————————————

a w roku szkolnym 2019/2020 Szkolny Klub Europejski „Europejczyk”

Zaprasza

na zajęcia uczniów klas V i VI 

od 26.09.2019 roku w każdy czwartek o godz. 14.35.

Zajęcia będą się odbywać w Harcówce

opiekun SKE „Europejczyk”

Alicja Czarna

————————————————————–

Zakończenie zajęć Szkolnego Klubu Europejskiego ” Europejczyk”

Dzisiaj 17.06.2019 uroczyście zakończyliśmy działalność SKE „Europejczyk” w roku szkolnym 2018/2019.  Na zakończenie zajęć został odczytany protokół z działalności Klubu oraz najaktywniejsi działacze otrzymali dyplomy z podziękowaniami i drobne upominki ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Uroczystość uświetniła swoją osobą Pani Dyrektor Magdalena Wąsowicz, która wręczała dyplomy oraz upominki. 

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.

Udanych wakacji życzy opiekun SKE „Europejczyk” Alicja Czarna

Oto fotorelacja z wręczania dyplomów i nagród FOTORELACJA

———————————————————————-

Dnia 29.05.2019 r., o godzinie 14.35 w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 8 w Starogardzie Gd., odbył się szkolny „Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej” organizowany przez Szkolny Klub Europejski ” Europejczyk”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas III-ich gimnazjum oraz VIII SP w dwuosobowych zespołach. Do konkursu przystąpiło 12 drużyn.  Konkurs przeprowadzono zgodnie z regulaminem i składał się z trzech etapów. Maksymalna ilość punktów możliwych do uzyskania z wszystkich części konkursu wynosiła – 39.

W wyniku konkursu zostały wyłonione 3 grupy zwycięzców, które zdobyły największą liczbę punktów, tj.:

Lp. IMIĘ I NAZWISKO KLASA LICZBA PUNKTÓW MIEJSCE % uzyskanych punktów
1. Wardyn Marta

Kurszewska Klaudia

III B 32 I 82%
2. Szarmański Piotr

Nowacki Szymon

III F 31 II 79%
3. Andrunik Jakub

Loose Oliwia

III C 30 III 77%

  Poza członkami SKE ” Europejczyk” nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

Alicja Czarna

Anna Kowalska – Semkło

Dawid Czarnecki

Drużyny, które zajęły 3 pierwsze miejsca zostaną nagrodzone ocenami cząstkowymi celującymi oraz dyplomami na najbliższym apelu. Natomiast uczniowie, którzy osiągnęli wynik co najmniej 70 % otrzymają oceny bardzo dobre ( cząstkowe) z wiedzy o społeczeństwie.

Gratulujemy wygranej! 

Oto fotorelacja z konkursu

Tabela wyników do pobrania Tabela wyników konkursu o UE

———————————————————————————–

Szkolny Klub Europejski „Europejczyk” wziął udział w 20 Paradzie Schumana 11 maja 2019 roku. 

Ulicami Warszawy przeszła 20. Parada Schumana. W tym roku pod hasłem „Wybieramy Europę”. Parada była częścią wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy.  FOTORELACJA

W paradzie wzięli udział uczniowie kilkudziesięciu szkół z całej Polski. Byli uczniowie z Gdyni, Kołobrzegu, Chrzanowa, Głogowa, Malborka, Sztumu no i ze Starogardu Gdańskiego. Nieśli ze sobą flagi Unii Europejskiej i Polski oraz hasła: „Mój głos, moja Europa”, „Wspieramy Europę”, „Europa is my home”, „I want you to vote”.

Po odsłuchaniu hymnu Polski i „Ody do radości” o godz. 12.30 parada pod hasłem „Wybieramy Europę” ruszyła spod Miasteczka Schumana na rogu Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia przez pl. Zamkowy, Senatorską, Moliera, Królewską i z powrotem do Miasteczka Schumana. 

Wzięli w niej udział również przedstawiciele organizacji, które miały swoje stanowiska w miasteczku, m.in. Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Forum Ruchu Europejskiego, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Fundacji Instytutu im. Władysława Bartoszewskiego. 

W miasteczku odbywały się konkursy sprawdzające wiedzę o UE, gry edukacyjne i spotkania z ekspertami. Członkowie naszego Klubu oraz uczniowie uczestniczący w projekcie dotyczącym wyborów do Parlamentu UE wzięli udział w wielu konkursach organizowanych w Miasteczku Schumana oraz Paradzie oto fotorelacja z tego wydarzenia: FOTORELACJA

—————————————————————-

Być może w kalendarzu lub innym miejscu natrafiliście na informację o tym, że 9 maja to Dzień Europy, i zastanawialiście się nad znaczeniem tej daty.
Chyba niewielu ludzi w Europie wie, że to 9 maja 1950 r. uczyniono pierwszy krok w tworzeniu tego, co znamy dziś pod nazwą Unii Europejskiej.

Tego właśnie dnia w Paryżu, w atmosferze ogarniającej całą Europę groźby trzeciej wojny światowej, Minister Spraw Zagranicznych Francji, Robert Schuman, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym – sektorem, który w ówczesnym czasie stanowił podstawę potęgi militarnej.

Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w straszliwym konflikcie czyli w II wojnie światowej, który pozostawił po sobie poczucie materialnego i moralnego spustoszenia.
Tak więc wszystko rozpoczęło się tego dnia. To właśnie dlatego w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.
9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej.

Dzień Europy jest świętem wszystkich państw europejskich.

Tego dnia kraje członkowskie Unii mają zazwyczaj wiele ciekawych pomysłów na uczczenie swojego święta. W wielu państwach organizowane są uroczyste parady Szumana, mające na celu upamiętnienie wystąpienia francuskiego ministra. W wielu krajach odbywają się gry miejskie, pokazy, występy gwiazd czy festyny. Popularne są również wesołe miasteczka dla dzieci oraz zabawy integrujące, na przykład malowanie flagi Europy.

Szkolny Klub Europejski „Europejczyk” działający przy naszej szkole z tej okazji weźmie udział w zorganizowanej przez Polską Fundację Roberta Schumana paradzie. Już w tą sobotę  11 maja będziemy świętować z całą Polską powstanie Unii Europejskiej pod hasłem: Wybieramy Europę! Wszystkich uczniów szkoły zachęcamy do świętowania Dnia Europy poprzez śpiewanie hymnu „Ody do radości”, wywieszanie flag lub branie udziału w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej.  Aby uczcić kolejny rok naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej proponujemy udział uczniom klas III gimnazjum oraz VIII szkoły podstawowej w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej , który odbędzie się 29 maja w harcówce. Szczegóły dotyczące konkursu będą zamieszczone na stronie szkoły oraz Szkolnego Klubu Europejskiego.

https://www.facebook.com/events/271997300406539/permalink/287071732232429/

 

——————————————–

 

UWAGA!

UCZNIOWIE KLAS III gimnazjum oraz VIII szkoły podstawowej

 Dnia 29.05.2019 roku (środa)

o godz. 14.35  w harcówce

odbędzie się

Szkolny Konkurs

Wiedzy o Unii Europejskiej

Do konkursu zgłaszają się zespoły 2 osobowe. Szczegóły w regulaminie konkursu w załączniku.

Zgłoszenia do Pani Alicji Czarnej do 24.05.19 r.

Pliki do pobrania

OBJAŚNIENIA KONKURSU,   ZAGADNIENIA,    REGULAMIN

   Zapraszają

Szkolny Klub Europejski

” Europejczyk”

Alicja Czarna

Anna Kowalska – Semkło

Dawid Czarnecki

———————————————————————

Szkolny Klub Europejski zaprasza do dyskusji na ważne dla Polaków i Europejczyków tematy. 

Problemy do rozwiązania zamieszczone zostały na platformie tricider. Wejdź na poniższe linki i wyraź swoją opinię lub dodaj nowy pomysł rozwiązania problemu. Biorąc udział w dyskusji umożliwisz przeprowadzenie ważnego zadania członkom SKE ” Europejczyk” – z góry dziękujemy za nowe pomysły oraz wasze zdanie.

Zapraszamy – Szkolny Klub Europejski:

https://www.tricider.com/embed/?show=31sBAUwbNAV

https://www.tricider.com/embed/2xI7DLHjnoV

 

————————————————————————

Podobny obrazPierwsza „Wigilia” SKE „Europejczyk”

W środę 12.12.2018 roku odbyła się pierwsza Wigilia naszego Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk”. Członkowie Klubu przygotowali ciasta, owoce, napoje i inne potrawy. Nieodzownym elementem było łamanie się opłatkiem i życzenia świąteczne. Każdy z członków SKE przygotował też informacje o tym jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej. Można było porównać  polskie tradycje świąteczne z greckimi, włoskimi czy holenderskimi. Oczywiście do członków Klubu dojechał też Święty Mikołaj i rozdał prezenty.  Podsumowaliśmy pierwsze 3 miesiące działalności Klubu. 

Członkowie Klubu „Europejczyk” wraz z opiekunem, Panią Alicją Czarną składają wszystkim rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, spełnienia wszystkich marzeń, wielu sukcesów oraz realizacji planów w nadchodzącym Nowym Roku 2019

Oto zdjęcia z Wigilii SKE ” Europejczyk”: FOTORELACJA

———————————————————-

Szkolny Klub Europejski” Europejczyk” bierze udział w projekcie organizowanym przez  Fundację Schumana, Parlament Europejski i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce! Projekt ten jest adresowany do  szkół podstawowych oraz klubów europejskich  a jego celem jest zapoznanie uczniów w atrakcyjny sposób z pewnymi aspektami pracy Parlamentu Europejskiego. Najaktywniejsze grupy i najciekawsze relacje zostaną wyróżnione  sfinansowaniem przyjazdu na Paradę Schumana 11 maja.

Więcej informacji o projekcie na stronie: http://schuman.pl/parada-schumana/projekty-dla-szkol/

 

—————————————————

Wystawa ” Niepodległa Polska” – na 100 lecie niepodległości

Bądź artystą – wystaw swoją pracę- zostań patriotą!

SKE ” Europejczyk” zaprasza uczniów  klas IV, V  i VII  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, do namalowania pracy plastycznej na wystawę pt. ” Niepodległa Polska”. 

Praca powinna być wykonana w formacie A4, dowolną techniką, podpisana, dostarczona do członków klubu lub opiekuna ( Alicja Czarna) do 7.11.2018 roku. 

Wystawa odbędzie się na holu I piętra 14.11.2018 roku. 

Chcemy zebrać 100 prac na 100 lecie niepodległej Polski

Prosimy o pomoc w wykonaniu tego zadania!!!

Zapraszają 

Członkowie SKE ” Europejczyk” 

—————————————————————————-

Uwaga!

Uczniowie klas IV i V PSP 8

Zapisy na zajęcia

Szkolnego Klubu Europejskiego ” Europejczyk” 

do 28.09.2018 roku

 u Pani Alicji Czarnej w Harcówce

Zajęcia będą odbywać się od 1.10.2018 r.

w poniedziałki o godz. 15.25 lub środy o godz. 13.45

 

Zapraszam

Opiekun SKE ” Europejczyk” 

Alicja Czarna

——————————————————————————

Komisja w składzie:

Magdalena Wąsowicz, Anna Piotrzkowska, Alicja Czarna

stwierdza co następuje:

Dnia 06.06.2018 r. zebrała się komisja w wyżej wymienionym składzie i wyłoniła zwycięzcę oraz 7 prac wyróżniła. Do 30.05.2018 r. zgłoszono do konkursu 51 prac uczniów klas IV Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Starogardzie Gdańskim.   Przygotowane prace plastyczne na Logo Szkolnego Klubu Europejskiego „Europejczyk” miały być związane z jego nazwą, wykonane w formacie A4, techniką (płaską) – rysunek, obraz, zdjęcie, wyklejanka,  kolaż. Oto wyniki konkursu:

Lp. IMIĘ I NAZWISKO  KLASA MIEJSCE
1. Szymon Gołyński IV E I miejsce
2. Zuzanna Radkowska IV C wyróżnienie
3. Jakub Plottke IV D wyróżnienie
4. Laura Grzonka IV F wyróżnienie
5. Dominik Terka IV F wyróżnienie
6. Natalia Kalkowska IV F wyróżnienie
7. Mikołaj Wałaszewski IV D wyróżnienie
8. Marek Pielecki IV D wyróżnienie

Gratulujemy 

Oto najlepsze prace FOTORELACJA