«

»

maj 09

Dzień Europy

Być może w kalendarzu lub innym miejscu natrafiliście na informację o tym, że 9 maja to Dzień Europy, i zastanawialiście się nad znaczeniem tej daty.
Chyba niewielu ludzi w Europie wie, że to 9 maja 1950 r. uczyniono pierwszy krok w tworzeniu tego, co znamy dziś pod nazwą Unii Europejskiej.

Tego właśnie dnia w Paryżu, w atmosferze ogarniającej całą Europę groźby trzeciej wojny światowej, Minister Spraw Zagranicznych Francji, Robert Schuman, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym – sektorem, który w ówczesnym czasie stanowił podstawę potęgi militarnej.

Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w straszliwym konflikcie czyli w II wojnie światowej, który pozostawił po sobie poczucie materialnego i moralnego spustoszenia.
Tak więc wszystko rozpoczęło się tego dnia. To właśnie dlatego w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.
9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej.

Dzień Europy jest świętem wszystkich państw europejskich.

Tego dnia kraje członkowskie Unii mają zazwyczaj wiele ciekawych pomysłów na uczczenie swojego święta. W wielu państwach organizowane są uroczyste parady Szumana, mające na celu upamiętnienie wystąpienia francuskiego ministra. W wielu krajach odbywają się gry miejskie, pokazy, występy gwiazd czy festyny. Popularne są również wesołe miasteczka dla dzieci oraz zabawy integrujące, na przykład malowanie flagi Europy.

Szkolny Klub Europejski „Europejczyk” działający przy naszej szkole z tej okazji weźmie udział w zorganizowanej przez Polską Fundację Roberta Schumana paradzie. Już w tą sobotę  11 maja będziemy świętować z całą Polską powstanie Unii Europejskiej pod hasłem: Wybieramy Europę! Wszystkich uczniów szkoły zachęcamy do świętowania Dnia Europy poprzez śpiewanie hymnu „Ody do radości”, wywieszanie flag lub branie udziału w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej.  Aby uczcić kolejny rok naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej proponujemy udział uczniom klas III gimnazjum oraz VIII szkoły podstawowej w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej , który odbędzie się 29 maja w harcówce. Szczegóły dotyczące konkursu będą zamieszczone na stronie szkoły oraz Szkolnego Klubu Europejskiego.

https://www.facebook.com/events/271997300406539/permalink/287071732232429/