«

»

mar 09

„Zielona Szkoła” w Szymbarku – nauka poprzez doświadczenie

Klasa VII C  wraz z wychowawcą od 2-6.03.2020 roku brała udział w zajęciach Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku w tzw. Zielonej Szkole. 

Uczniowie co dziennie brali udział w zajęciach ekologicznych takich jak: „Podchody Przyrodnicze” – gdzie nauczyli się pracy z kompasem oraz odczytywania map, wyjechali do Stacji Limnologii w Borucinie – gdzie podglądali jak bada się jeziora oraz obserwuje pogodę, brali udział w warsztatach ” Wilcza wataha, społeczność doskonała” – gdzie nauczyli się rozpoznawać tropy wilków,  ich odgłosy i zachowania.  W kolejnych dniach szukali oznak „Przedwiośnia” na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz podziwiali florę i faunę na warsztatach terenowych wokół wzniesienia Wierzycy.

FOTORELACJA

 

Dodatkowo uczniowie nauczyli się malować na szkle oraz samodzielnie wyrabiać mydełka zapachowe. Zielona Szkoła to nie tylko przyroda czy biologia i ekologia. Uczniowie zwiedzili zakład porcelany stołowej „Lubiana” pod Kościerzyną ( oglądali po raz pierwszy cały proces produkcyjny) oraz wzięli udział w zajęciach muzealnych Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Czyli trochę przygotowania do wyboru zawodu i trochę historii. W czasie wolnym można było pograć w piłkę (zamiast lekcji wychowania fizycznego).

Wieczorem miło było spędzić razem czas na grach  planszowych, kartach, rozmowach czy przy ognisku wspólnie śpiewać piosenki i piec kiełbaski.

 

W tego typu zajęciach młodzież chętniej bierze udział niż w tradycyjnych lekcjach. Przydało by się więcej lekcji praktycznych w terenie niż teoretycznych w szkole – często mówili uczniowie klasy VII C.