«

»

paź 13

Gra terenowa „Nie dam się dysleksji!”

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbyła się kolejna edycja Gry terenowej „Nie dam się dysleksji!” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Dysleksji Oddział nr 90 w Starogardzie Gdańskim przy PSP 8 oraz Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.

FOTORELACJA

11 października 2022 roku koło godziny 10.00 na Rynku przed ratuszem zebrały się dzieci i młodzież ze szkół podstawowych. Uczniowie z PSP 2, PSP 6, PSP 8, PSP w Lubichowie, PSP w Kokoszkowych, ZKiW w Rywałdzie punktualnie o 10.00 otrzymali koperty z instrukcjami i wraz z opiekunami ruszyli w trasę, żeby zmierzyć się z zadaniami, łamigłówkami oraz z dyktandem.
W punktach kontrolnych, które rozmieszczono w Muzeum Ziemi Kociewskiej, Bibliotece Miejskiej, Liceum Ogólnokształcącym nr 1, Urzędzie Miasta, Nadleśnictwie Starogard, SCK-u, Powiatowym Urzędzie Pracy, Starostwie Powiatowym, OSiR-ze, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, uczestnicy zmagań rozwiązywali zadania, mieli okazję poznać specyfikę pracy danego miejsca, mogli zwiedzić budynki, zajrzeć
w różne zakamarki. Każda szkoła szła swoją trasą, poznając historię miasta oraz dzieje znanych ludzi mieszkających w Starogardzie Gdańskim.

Koło godziny 11.30 w budynku PSP 2 zrobiło się wesoło
i gwarno, ponieważ powracali uczestnicy gry, a czekały na nich organizatorki imprezy – Magdalena Kownacka (PTD, PSP 8), Ewelina Krzoska (PSP 2), Emilia Trochimczuk (PPP). Tutaj dzieci poczę-stowano ciepłą herbatą i ciastem, a co najważniejsze, wręczono atrakcyjne nagrody.

O dysleksji jest głośno, ale nie wszyscy ją rozumieją. Często można usłyszeć, że to coś wymyślonego, co świadczy o niskiej świadomości społecznej na temat dysleksji. Aby pomóc dzieciom, należy zrozumieć, na czym polegają specyficzne trudności w uczeniu się. Zamysłem tego przedsięwzięcia organizowanego w październiku – miesiącu, w którym obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, jest popularyzowanie wśród nauczycieli, rodziców
i uczniów wiedzy o dysleksji, uświadamianie, czym ona jest i jak funkcjonuje dziecko z tą dysfunkcją. Ważnym celem jest też inspirowanie uczniów do pokonywania trudności i własnych ograni-czeń, a także odkrywanie zdolności i talentów.

Sponsorami imprezy byli: Polpharma S.A. w Starogardzie Gdań-skim, Bank Santander, Drukarnia Kim w Starogardzie Gdańskim, Bank Spółdzielczy, Centrum Języków Obcych, DOVISTA Wędkowy, EGA Gadulewscy, STAL Żabińscy.  

Zarząd Główny PTD przy PSP 8 oraz Poradnia Psychologiczno– –Pedagogiczna w Starogardzie Gdańskim dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację gry, w szczególności zaś Prezydentowi Miasta Starogard Gdański za objęcie patronatem tego przedsięwzięcia.

„Jesteśmy w dobrym towarzystwie: Andersen, Rodin, Edison, Einstein, Churchill, król Norwegii Olaf i jego córka księżna Astrid – to też osoby z dysleksją” – tymi słowami w jednej ze swoich publikacji profesor Marta Bogdanowicz dodaje otuchy wszystkim dyslektykom („O dysleksji, czyli specyficznych trudnościach
w czytaniu i pisaniu – odpowiedzi na pytania rodziców i nauczy-cieli”).